توضیحات فایل

شرح سیستم خودپردازجریان رخداد اصلی دستگاه خودپرداز به این صورت است که ابتدا مشتری کارت خود را درون سیستم خودپرداز قرار می دهد . سیستم خودپرداز پس از پیغام خوش آمد گویی ، به مشتری امکان دادن شماره رمز را می دهد . مشتری با دادن شماره رمز خود و زدن کلید ثبت منتظر پیغام از طرف خودپرداز می ماند . خودپرداز صحت و اعتبار رمز کارت را بررسی کرده ، در صورت درست بودن رمز عبور کارت گزینه های مشاهده موجودی ، برداشت از حساب ، انتقال وجه را نمایش می دهد و در صورت نامعتبر بودن رمزکارت رخداد فرعی الف اجرا می شود . مشتری گزینه برداشت از حساب را انتخاب می کند و سیستم خودپرداز بانک درخواست مبلغ برداشتی را صادر می کند . مشتری با مشاهده این پیغام ، مبلغ برداشتی را وارد می نماید . خودپرداز بانک ابتدا بررسی می کند که آیا صندوق خودپرداز دارای موجودی کافی است یا خیر؟ در صورت عدم وجود پول کافی در صندوق خودپرداز روند فرعی ب انجام می شود . سپس بررسی می کند که آیا در حساب مشتری به اندازه کافی پول موجود است یا خیر؟ در صورت عدم موجود بودن پول کافی ، رخداد فرعی ج انجام می شود ، در غیر اینصورت سیستم خودپرداز بانک مقدار وجه برداشت شده را از حساب مشتری کسر می نماید و ابتدا کارت را به مشتری بر می گرداند و سپس وجه برداشتی را به مشتری پرداخت می نماید . در نهایت سیستم خودپرداز بانک یک رسید برای مشتری صادر نموده و مورد کاربری به پایان می رسد.
مشتری گزینه مشاهده موجودی حساب را انتخاب می کند . سیستم خودپرداز بانک با بررسی موجودی حساب مشتری ، ابتدا کارت را بر می گرداند و سپس موجودی حساب را بر روی رسید برای مشتری صادر می کند و مورد کاربری به پایان می رسد.
مشتری گزینه انتقال وجه را انتخاب می کند . سیستم خودپرداز بانک درخواست مبلغ انتقال را می دهد . مشتری با وارد نمودن مبلغ و فشردن کلید تایید ، صفحه ورود شماره کارت آمده و شماره کارت مقصد را وارد می نماید . در صورتیکه شماره کارت مقصد صحیح نباشد رخداد فرعی د انجام می گردد و در صورت صحیح بودن کارت مقصد ، نام بانک صادرکننده کارت ،شماره حساب کارت و مبلغ انتقال جهت تایید روی صفحه خودپرداز نمایش داده می شود . با فشردن کلید تایید عمل انتقال به حساب انجام می گردد ، کارت به مشتری بر گردانده شده و رسید چاپ شده بیرون می آید و مورد کاربری خاتمه می یابد .
رخداد فرعی الف(رمز ورود نامعتبر): در اینصورت سیستم خودپرداز اخطار می دهد که رمز وارد شده نامعتبر است ، سپس کارت را به مشتری بر می گرداند و مورد کاربری خاتمه می پذیرد.
رخداد فرعی ب(نبودن پول در صندوق خودپرداز): در اینصورت سیستم خودپرداز اخطار می دهد که خودپرداز پول ندارد و سپس کارت را به مشتری بر می گرداند و مورد کاربری خاتمه می پذیرد.
رخدا فرعی ج(موجودی ناکافی): سیستم خودپرداز بانک به مشتری اخطار می دهد که به مقدار کافی پول در حساب او موجود نیست ، سپس کارت را به مشتری بر می گرداند و مورد کاربری پایان می رسد.
رخداد فرعی د(شماره کارت اشتباه): در صورت نادرست بودن شماره کارت مقصد ، خودپرداز بانک پیغام نادرست بودن کارت مقصد می دهد ، کارت را به مشتری بر می گرداند و مورد کاربری خاتمه می یابد.
بنابراین ATM باید توانایی ارائه خدمات زیر به مشتری را داشته باشد:
۱٫ مشتری باید قادر به برداشت پول نقد از هر حساب مرتبط با کارت باشد.
۲٫ مشتری باید قادر به گرفتن و یا چاپ موجودی حساب مرتبط با کارت خود باشد.
۳٫ مشتری باید قادر به انتقال پول از حساب مرتبط با کارت خود به کارت یا حساب دیگر باشد.
برای هر یک از این تراکنش ها نیاز به یکسری پیش شرط ها و پس شرط هایی است تا این تراکنش ها صورت پذیرد . رخداد پیش شرط آن است که مشتری دارای کارت و رمز عبور باشد و رخداد پس شرط آن هم این است که مشتری با انجام تراکنش اختیار چاپ و دریافت رسید را داشته باشد و در صورت برداشت یا انتقال وجه عملیات به روزرسانی بر روی حساب صورت پذیرد.

شرح سیستم همراه بانک

جریان رخداد اصلی در سیستم همراه بانک بدین صورت است که با وارد شدن به صفحه منوی نرم افزار همراه بانک گزینه های مانده حساب، صورتحساب، انتقال وجه بین حسابهای خود، استعلام چک،پرداخت قبض و خرید شارژ سیم کارت قابل مشاهده می باشد.
– صورتحساب:مشتری میتواند لیست آخرین تراکنشهای حساب خود را ( تا ۳ گردش) شامل مبلغ، تاریخ و نوع گردش درخواست نماید . با انتخاب این گزینه در صفحه نمایش داده شده ، بخش بالایی شماره حساب پیش فرض را نمایش می دهد . چنانچه ۳ گردش آخر حساب دیگر خود را بخواهد کافیست این بخش را انتخاب نموده و از لیست حساب های خود حساب مورد نظر را برگزیند . کادر پایین نیز محل ورود رمز ۴ رقمی حساب می باشد . با ارسال پیام و در صورت صحیح بودن اطلاعات وارد شده پیامی حاوی ۳ تراکنش آخر حساب ارسال می گردد.
– مانده حساب: در این حالت مانده حساب مشتری به درخواست وی ا رسال می شود
– انتقال وجه بین حسابهای مشتری : با این سرویس مشتری میتواند عمل انتقال وجه را از یک حساب به حساب دیگر خود که دارای شماره مشتری یکسان هستند انجام دهد . پس از ارسال اطلاعات و در صورت صحت اطلاعات ارسال شده پیامی مبنی بر اینکه انتقال با موفقیت انجام گردید و همچنین ا علام موجودی حسابی که برداشت از آن صورت گرفته است به صندوق پیامها ارسال می گردد.
– استعلام چک :چنانچه مشتری بخواهد از آخرین وضعیت چک صادر شده توسط خود آگاه شود، میتواند از این سرویس استفاده کند . در این قسمت نیز همانند منوهای قبلی بوده و تنها تفا وت آن کادر شماره چک است که برای وارد کردن شماره سریال ۱۰ رقمی چک مورد نظر می باشد ( شماره سریال چک بدون در نظر گرفتن ممیز درج گردد ) . با ارسال پیام سیستم وضعیت نهایی چک را با پیامی به شما اعلام می دارد . در صورتی که در این سیستم حساب جاری ثبت نشده باشد با انتخاب این گزینه رخداد فرعی با پیام ” حساب جاری ثبت نشده است ” صادر خواهد شد.
– پرداخت قبض : در این حالت مشتری میتواند با ارسال شناسه قبض و شناسه پرداخت ،از طریق کارت کلیه بانک های عضو شتاب کلیه قبوض خدماتی را پرداخت کند . سیستم بانکی پس از بررسی صحت اطلاعات دریافتی و کسر مبلغ قبض از حساب مشتری، تاییدیه عملیات را بصورت پیام کوتاه برای مشتری ارسال می کند . در مرحله اول، شماره کارت، شماره قبض و شناسه پرداخت را وارد نمایید. با انتخاب دگمه ارسال، پیامی با متن ” جهت تکمیل عمل پرداخت قبض، پس از دریافت مجددا گزینه پرداخت قبض را از منوی سرویس ها انتخاب نمایید ” در صندوق پیامها مشاهده می شود . پس از آن ، سیستم نوع و مبلغ قبض را اعلام می نماید . در صورت صحت اطلاعات قبض و پرداخت بهای آن ( مرحله دوم ) مجددا به منوی پرداخت قبض مراجعه و رمز دوم کارت وارد می شود . با ارسال رمز دوم کارت، قبض پرداخت شده و شماره پیگیری اعلام میگردد.
– خرید شارژ سیم کارت : با استفاده از این گزینه مشتری میتواند جهت خرید شارژ سیم کارت اعتباری خود، با تعیین نوع سیم کارت ( همراه اول، تالیا، ایرانسل ) و وارد نمودن شماره کارت یکی از بانکهای عضو شتاب و رمز دوم کارت اقدام نماید . سیستم بانکی پس از بررسی صحت اطلاعات دریافتی و کسر مبلغ از حساب مشتری،رمز مربوطه را جهت شارژ سیم کارت اعتباری به صندوق پیامها ارسال می نماید.

2,900,000 ریال – خرید
پسوند فایل
انتخاب دسته